Maj to miesiąc w Polsce poświęcony Matce Najświętszej. Każdego dnia we wszystkich kościoła, kaplicach i przydrożnych kapliczkach gromadzą się wierni, by śpiewać Litanię Loretańską oraz tradycyjną Pieśń Chwalcie łąki umajone. Litaniea Lauretanae - to katolicka litania, czyli medytacyjna powtarzająca się modlitwa ku czci Matki Bożej.
Ile jest tych Matek Boskich - takie pytanie zadał uczeń na katechezie, który przez niewiedzę nie rozumiał, że chodzi o jedną Osobę, określaną tak wieloma tytułami. Dziś rozpoczynamy najpiękniejszy miesiąc poświęcony czci Matki Bożej. Wielu zarzuca katolikom nadmierną pobożność i kult do Matki Bożej, Aniołów i Świętych podkreślając, że wszelka cześć należy się wyłącznie Bogu. Katolik ma całe swoje życie wielbić i czcić Jedynego Boga, ale wydaje się to niemożliwe, aby nie prosić o opiekę i wstawiennictwo Świętych, skoro często prosimy o to innych ludzi, którzy żyją na ziemi. Mówimy do nich: Pomódl się za mnie, a więc są naszymi orędownikami. Tym bardziej należy prosić o orędownictwo Świętych, których modlitwa jest jeszcze doskonalsza, niż ta ziemska. Najświętsza Maryja Panna jako pierwsza osiągnęła pełnie zbawienia, najdoskonalej przyjęła Boże Słowo, stała się Matką Boga, a Bóg z wysokości krzyża oddał Ją nam, jako Matkę wszystkich ludzi. Oddając cześć Maryi nie umniejszamy czci należnej Bogu, a wręcz przeciwnie, wielbimy Go i dziękujemy, że dał nam takie wspaniałe przykłady świętego życia na ziemi. Od dziś w Polsce codziennie śpiewamy Litanię do Matki Bożej, zwaną Loretańską. Postaramy się codziennie przez cały miesiąc rozważać kolejne wezwania litanijne, aby lepiej poznać i zrozumieć prawdziwość wszelkich czcigodnych tytułów nadawanych Matce Bożej.
Litania Loretańska swoją nazwę wzięła od Włoskiego miasteczka Loretto, gdzie według tradycji Domek Maryi z Nazaretu został w cudowny sposób przeniesiony przez Aniołów. Powstawała ona przez wiele wieków. Swoją ostateczną formę liturgiczną otrzymała dzięki papieżowi Sykstusowi V w 1587 roku. Następnie Kościół dokładał systematycznie nowe wezwania dotyczące Niepokalanego Poczęcia, Wniebowzięcia, różańca i pokoju.
Litania dzieli się na trzy części:
1) Wstęp - apel do Trójcy Przenajświętszej, zwłaszcza do Chrystusa, Pośrednika między Bogiem, a ludźmi.
2) Wezwania ku Maryi, przywołujące Jej szczególne cechy i zadania.
3) Zakończenie - apel do Chrystusa, Baranka Bożego.
Kontakt do Parafii Bedoń
PKO S.A. X Oddział w Łodzi
41 1240 3028 1111 0000 2824 0176